2018-19 Dinghy Summer Series

Provisional Results for 20/10/2018

29er Flag Officers' Trophy Race

Start time: 10:45
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
AUS 235 Lose Yourself K.Bucktin-B.Walsh 1.0000 11:15:36 0:30:36 0:30:36 1 4 FIN 1:12
AUS2248 Merlin S.Rose-J.Everett 1.0000 11:15:46 0:30:46 0:30:46 2 5 FIN 1:22
AUS2130 Nautic Gals K.Taylor-O.Mulholland-Patterson .9488 11:16:13 0:31:13 0:29:37 3 2 FIN 0:13
AUS2465 Luna G.Hennessy-E.Green .9363 11:18:12 0:33:12 0:31:05 4 6 FIN 1:41
AUS1291 Vertigo J.Everett-D.Bucktin .8552 11:19:23 0:34:23 0:29:24 5 1 FIN 0:00
AUS 2096 Firefly H.Waterstrom Walker-L.Quinlivan .8160 11:21:20 0:36:20 0:29:39 6 3 FIN 0:15
AUS 2459 tba T.Duthie-A.Duthie .9926 00:00:00 7= 7= DNC 0:00
AUS 2474 TBA R.Hennessy-L.Quinlivan .9941 00:00:00 7= 7= DNC 0:00
AUS2095 Hornet T.Webster-Jameel .8872 00:00:00 7= 7= DNC 0:00
AUS23 Lose Yourself A.Fleet-K.Bucktin .9767 00:00:00 7= 7= DNC 0:00
AUS1994 Not Telling T.Englebert-J.Fox .9926 00:00:00 7= 7= DNC 0:00
AUS 1954 Apollo 16 Z.Sprunt-V.Katsaitis .8548 00:00:00 7= 7= DNC 0:00
AUS2247 Slim Shady A.Fleet-M.Hanrahan .9956 7= 7= DNC 0:00

420 Flag Officers' Trophy Race

Start time: 10:42
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
54375 Novo Rapid J.Bougher-R.Torre .9977 11:18:13 0:36:13 0:36:08 1 1 FIN 0:00
54152 Manta M.Alderson-L.Alderson 1.0000 11:18:55 0:36:55 0:36:55 2 2 FIN 0:47
AUS 54798 Beast Mode T.Ostergaard-G.Downes .9457 11:22:20 0:40:20 0:38:09 3 3 FIN 2:01
53396 Barracuda A.Watters-M.Moltoni .9760 00:00:00 4 4 DNC 0:00

Laser 4.7 Flag Officers' Trophy Race

Start time: 10:39
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
211557 Grunt n Groan M.Lovelady 1.0000 11:15:21 0:36:21 0:36:21 1 1 FIN 0:00
193418 CCGS1 C.Hatton .9873 11:16:02 0:37:02 0:36:34 2 2 FIN 0:13
210502 Or A.Dempsey .9949 00:00:00 3= 3= DNC 0:00
190367 Dingo J.Finnigan .9779 00:00:00 3= 3= DNC 0:00
193416 Nauti Bitz I.Cherubino .9949 00:00:00 3= 3= DNF 0:00
143439 CCGS2 J.Jones .9926 00:00:00 3= 3= DNC 0:00
195552 x-ta-sea D.Beer .9949 00:00:00 3= 3= DNC 0:00

Laser Radial Flag Officers' Trophy Race

Start time: 10:39
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
202879 Zanzibar D.Joyce .9679 11:17:09 0:38:09 0:36:56 1 1 FIN 0:00
189023 Full Tilt H.Speirs .9304 11:19:11 0:40:11 0:37:23 2 2 FIN 0:27
202699 Prime Time D.Spearman .9567 00:00:00 3= 3= DNC 0:00
140241 Over the Edge S.Aydon White .9544 3= 3= DNC 0:00
193418R CCGS1 C.Hatton .9567 3= 3= DNC 0:00
192563 Mercury Again M.Townsend 1.0000 3= 3= DNC 0:00
150846 Laser Faire R.Dickson .9567 00:00:00 3= 3= DNC 0:00

Laser Standard Flag Officers' Trophy Race

Start time: 10:39
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
185371 Second Wind R.Scott 1.0000 11:17:18 0:38:18 0:38:18 1 1 FIN 0:00
170560 Sundaze G.Maclaurin .9353 2= 2= DNC 0:00
170558 Sea Shepherd I.Campbell 1.0000 2= 2= DNC 0:00
209277 Grunt n Groan G.Lovelady .9771 2= 2= DNC 0:00

Mirror Flag Officers' Trophy Race

Start time: 10:36
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
70596 Hive Empire M.Judge-Tyler .9671 11:18:30 0:42:30 0:41:06 1 3 FIN 1:02
70599 Bulletproof S.Barwood-T.Barwood 1.0000 11:18:50 0:42:50 0:42:50 2 6 FIN 2:46
70602 Transom Note P.Dean-R.Dean .9436 11:19:10 0:43:10 0:40:44 3 2 FIN 0:40
70546 Bombora P.Judge-J.Judge .9175 11:19:40 0:43:40 0:40:04 4 1 FIN 0:00
70588 Sandy B.Lane-S.Hoffmann .9244 11:21:23 0:45:23 0:41:57 5 5 FIN 1:53
67821 Poseidon G.Dour-C.Dour .8549 11:24:55 0:48:55 0:41:49 6 4 FIN 1:45
69761 All That Jazz S.Appleton-R.Appleton .9716 7= 7= DNC 0:00
70660 Game On A.OBeirne-C.OBeirne .9828 7= 7= DNC 0:00
69870 Crescendo D.Secco-G.Secca 1.0000 00:00:00 7= 7= DNC 0:00

Open BIC Gold Flag Officers' Trophy Race

Start time: 10:33
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
8303 Kookaburra Z.Sprunt 1.0000 11:11:56 0:38:56 0:38:56 1 8 FIN 1:26
8085 Bev G.Elms .9767 11:12:27 0:39:27 0:38:32 2 6 FIN 1:02
8774 Pandamonium A.Dodd .9396 11:12:55 0:39:55 0:37:30 3 1= FIN 0:00
10064 Dolphin Island E.Rose .9273 11:13:46 0:40:46 0:37:48 4 5 FIN 0:18
8821 Grandad Bob E.Moore .9451 11:13:49 0:40:49 0:38:35 5 7 FIN 1:05
8453 Zephyr J.Foster .9187 11:14:05 0:41:05 0:37:45 6 4 FIN 0:15
8009 Boom Junior A.Cameron .9041 11:14:40 0:41:40 0:37:40 7 3 FIN 0:10
9246 Moby BIC O.Desforges .8832 11:15:28 0:42:28 0:37:30 8 1= FIN 0:00
8391 Splish Splash A.Cameron .9302 11:15:51 0:42:51 0:39:52 9 9 FIN 2:22
9270 Trim D.Bucktin .9552 00:00:00 10= 10= DNC 0:00
9228 Pandemonium J.Pitt .9552 00:00:00 10= 10= DNC 0:00
9138 DeJaVu J.Everett .9552 00:00:00 10= 10= DNC 0:00
7157 MCG M.Cobby Gagnon .9339 10= 10= DNC 0:00

Open BIC Silver Flag Officers' Trophy Race

Start time: 10:33
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
10100S Barely In Control W.Arnold 1.0000 11:04:10 0:31:10 0:31:10 1 2 FIN 0:20
8182S Bob C.House .9605 11:06:29 0:33:29 0:32:10 2 3 FIN 1:20
7480 Adios J.Stephan .9022 11:07:11 0:34:11 0:30:50 3 1 FIN 0:00
8219 2DesBicable B.Armstrong .9407 11:07:30 0:34:30 0:32:27 4 4 FIN 1:37
7477 Wind Wizard S.Car .8851 11:09:54 0:36:54 0:32:40 5 5 FIN 1:50
4659 RFBYC Club boat Green J.Chatfield .9363 6= 6= DNC 0:00
8062 Hydrophobic O.Austin .7465 00:00:00 6= 6= DNC 0:00
8236 My Space M.Hale .9363 6= 6= DNC 0:00

Optimist Gold Flag Officers' Trophy Race

Start time: 10:30
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
AUS261 Squirt G.Helliar 1.0000 11:14:34 0:44:34 0:44:34 1 3 FIN 1:41
1520 Wings A.Molyneux .9600 11:14:40 0:44:40 0:42:53 2 1 FIN 0:00
AUS286 Cyclano C.Gardner .9563 11:15:22 0:45:22 0:43:23 3 2 FIN 0:30
AUS1639 Double Trouble A.Moore .9500 11:17:20 0:47:20 0:44:58 4 4 FIN 2:05
AUS337 Roll Up S.Lane .8417 11:24:25 0:54:25 0:45:48 5 5 FIN 2:55
AUS 1625G Nauti Buoy R.Dean 1.0000 00:00:00 6= 6= DNC 0:00
AUS1635 Beached Az S.Williams .9511 00:00:00 6= 6= DNC 0:00
AUS680G LIHIR2 J.Criddle .9956 00:00:00 6= 6= DNC 0:00
AUS720G C Dog M.Guit .9956 00:00:00 6= 6= DNC 0:00
AUS680 LIHIH 11 J.Appleton 1.0000 00:00:00 6= 6= DNC 0:00
947 Pipe Dream J.Marns-Morris .9171 00:00:00 6= 6= DNC 0:00
AUS880G The Scud M.Pearse 1.0000 00:00:00 6= 6= DNC 0:00
AUS1821 Sweet Az J.Ferguson .9848 6= 6= DNC 0:00

Optimist Silver Race Officers' Trophy Race

Start time: 10:30
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
AUS1557 Dash S.Monro 1.0000 11:04:13 0:34:13 0:34:13 1 2 FIN 0:25
AUS868 Seaweed I.Molyneux .8671 11:08:59 0:38:59 0:33:48 2 1 FIN 0:00
AUS1488 Fish Insector W.Gillham .8652 11:09:51 0:39:51 0:34:29 3 3 FIN 0:41
AUS557 Raptor G.Owen .8897 11:10:20 0:40:20 0:35:53 4 5 FIN 2:05
AUS1046 Skyrider A.Pitt .8967 11:10:26 0:40:26 0:36:15 5 6= FIN 2:27
AUS720S C Dog M.Guit .9387 11:10:38 0:40:38 0:38:09 6 8 FIN 4:21
AUS290 FLASH T.Pickering .8975 11:13:02 0:43:02 0:38:37 7 9 FIN 4:49
AUS1124 Blue Kahlu S.Armstrong .7933 11:14:30 0:44:30 0:35:18 8 4 FIN 1:30
AUS1393 Exocet J.Austin .8074 11:14:54 0:44:54 0:36:15 9 6= FIN 2:27
AUS1500JA RFBYC 3 J.Appleton .9985 10= 10= DNC 0:00
AUS767 Nauti Bouy R.Dean 1.0000 10= 10= DNC 0:00
AUS202 Skinny Boombah K.Schipper .9455 10= 10= DNC 0:00
AUS 880S The Scud M.Pearse .9638 10= 10= DNC 0:00
AUS701 RFBYC 4 G.Foster .9455 00:00:00 10= 10= DNC 0:00
AUS680S LIHIR 2 J.Criddle .9455 10= 10= DNC 0:00

RS Feva Flag Officers' Trophy Race

Start time: 10:36
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
1 RFBYC Club Boat 1 D.Beer-B.Kakulas 1.0000 11:24:32 0:48:32 0:48:32 1 1 FIN 0:00

WASZP Flag Officers' Trophy Race

Start time: 10:48
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
2507 Hydrojet A.de Longville 1.0284 11:15:10 0:27:10 0:27:56 1 1 FIN 0:00
2677 Bandwagen A.Murchuson 1.0000 00:00:00 2= 2= DNC 0:00
2493 Know Your Energy T.Devine 1.0000 00:00:00 2= 2= DNC 0:00
2651 No Quarter B.Devine 1.0000 00:00:00 2= 2= DNC 0:00
7 Ripsnorter S.Gregory 1.0000 00:00:00 2= 2= DNC 0:00
2496 Yira Kooling P.Dean .9955 00:00:00 2= 2= DNC 0:00
1639 Foiled Again J.Bougher 1.0075 00:00:00 2= 2= DNC 0:00
6 Lil G.Khng .7585 00:00:00 2= 2= DNC 0:00
TB Australia T.Brown 1.4671 00:00:00 2= 2= DNC 0:00
2456 Wiskey Alpha 2456 J.Kornweibel 1.0000 00:00:00 2= 2= DNC 0:00
2441 Passing Wind M.Honan .9490 00:00:00 2= 2= DNC 0:00

This Report was generated by The Finishing Line Race Results Software Version 3. 10. 2
last updated on 14/04/2019
By System Administrator