Royal Freshwater Bay Yacht Club

Final Result for International Dragon Class 2019 World Corinthian Championships
after 10 races with 9 races to count

Pos'nBoat NoBoat NameSkipper/CrewTotalNett04/01/19
1
05/01/19
2
05/01/19
3
06/01/19
4
06/01/19
5
07/01/19
6
07/01/19
7
08/01/19
8
08/01/19
9
09/01/19
10
1 AUS205 Karabos IX Nick Rogers / Leigh Behrens / Simon Burrows(Australia) 36 24 9( 9) 1( 1) 2( 2) 3( 3) 3( 3) 2( 2) 1( 1) [ 12]( 12) 2( 2) 1( 1)
2 AUS203 Tatsu Andrew Foulkes / Andrew Bennett / Matthew Stafford(Australia) 41 29 3( 3) 2( 2) [ 12]( 12) 2( 2) 2( 2) 3( 3) 7( 7) 3( 3) 4(RDG) 3( 3)
3 AUS211 French Connection Ron Packer / John Longley / Matt Maxted(Australia) 64 49 2( 2) 9( 9) 10( 10) 4( 4) 6( 6) [ 15]( 15) 2( 2) 8( 8) 6( 6) 2( 2)
4 AUS224 Akula Matthew Whitnall / Steven Cole / Christian Brook(Australia) 68 53 [ 15]( 15) 12( 12) 4( 4) 8( 8) 4( 4) 6( 6) 11( 11) 1( 1) 1( 1) 6( 6)
5 AUS201 Wizzardry Ray Chatfield / Peter Massee / Karen Chatfield(Australia) 83 64 6( 6) 8( 8) 3( 3) [ 19]( 19) 9( 9) 12( 12) 3( 3) 10( 10) 8( 8) 5( 5)
6 AUS144 Hotspur Ethan Prieto-Low / Brad Stout / John Low(Australia) 86 64 8( 8) 5( 5) 6( 6) 5( 5) 17( 17) 5( 5) 10( 10) 4( 4) [ 22](DNF) 4( 4)
7 GBR763 Bertie Simon Barter / James Barter / Donald Wilks(Great Britain) 91 72 4( 4) 4( 4) 8( 8) 10( 10) 11( 11) [ 19]( 19) 5( 5) 11( 11) 11( 11) 8( 8)
8 GBR600 PennyFarthing Robert Campbell / Richard Timms / Andrew Biddle(Great Britain) 88 72 5( 5) 6( 6) 5( 5) 13( 13) 7( 7) 10( 10) 16( 16) 6( 6) 4( 4) [ 16]( 16)
9 AUS214 Scoundrel William Packer / Julian Harding / Jock Packer(Australia) 97 75 1( 1) 22(DNF) 1( 1) 1( 1) 1( 1) 1( 1) 4( 4) 22(DNF) 22(DNC) [ 22](DNC)
10 AUS109 Aeolus Peter Bowman / Jennie Fitzhardinge / Ben Fitzhardinge(Australia) 92 76 7( 7) 7( 7) 14( 14) [ 16]( 16) 8( 8) 11( 11) 12( 12) 5( 5) 5( 5) 7( 7)
11 BEL82 Herbie Xavier Vanneste / Anne Vanneste / Karl Odent(Belgium) 106 84 10( 10) 3( 3) 7( 7) 14( 14) 18( 18) 8( 8) 13( 13) 2( 2) [ 22](DSQ) 9( 9)
12 AUS223 Canewdon Witch Trish Ford / Graeme Fardon / David Hay(Australia) 101 86 13( 13) 13( 13) [ 15]( 15) 9( 9) 5( 5) 4( 4) 9( 9) 13( 13) 9( 9) 11( 11)
13 AUS213 Shapes Geoff Totterdell / Shane Yensch / Chris Maclean(Australia) 130 108 14( 14) 22(DNF) [ 22](DNC) 11( 11) 15( 15) 9( 9) 14( 14) 7( 7) 3( 3) 13( 13)
14 AUS216 Liquidity Richard Franklin / Stephen Collibee / Phil Burgess(Australia) 132 110 18( 18) 11(RDG) 12(RDG) 6( 6) 10( 10) 14( 14) 8( 8) 14( 14) [ 22](DNC) 17( 17)
15 AUS219 Blue Marlin Sandy Anderson / John Moncrieff / Harry Coulson / Caroline Gibson(Australia) 134 115 16( 16) 15( 15) 16( 16) 12( 12) [ 19]( 19) 13( 13) 6( 6) 15( 15) 12( 12) 10( 10)
16 AUS198 Whim Robin Hammond / Tony Yates / Arthur Phillips(Australia) 138 116 11( 11) 14( 14) 9( 9) 7( 7) 12( 12) 22(UFD) [ 22](DSQ) 17( 17) 10( 10) 14( 14)
17 HKG1 Jump (Aus 181) Marc Castagnet / Frank Dobbels / Clive Jones(Hong Kong) 143 121 22(DSQ) 11( 11) 11( 11) 18( 18) 16( 16) 7( 7) 15( 15) 9( 9) [ 22](DNF) 12( 12)
18 AUS221 Saphira Ian Malley / John Hay / Andrew Henderson(Australia) 147 129 17( 17) 10( 10) 13( 13) 15( 15) 13( 13) 16( 16) [ 18]( 18) 16( 16) 14( 14) 15( 15)
19 AUS191 Relentless David Lynn / Jack Lynn / Freek Bijlsma(Australia) 174 152 22(DNF) 16( 16) 17( 17) 17( 17) 14( 14) 17( 17) 17( 17) [ 22](DNF) 13( 13) 19( 19)
20 GBR802 Tarakona Hugh Howard / Jacqui Crawford / Kevin Podger(Great Britain) 182 162 19( 19) 17( 17) 18( 18) 20( 20) [ 20]( 20) 18( 18) 19( 19) 18( 18) 15( 15) 18( 18)
21 AUS210 Linnea Simon Prosser / Mark Glew / Stephen Wray(Australia) 210 188 12( 12) 22(DNC) 22(DNC) 22(DNC) 22(DNC) 22(DNC) 22(DNC) 22(DNC) 22(DNC) [ 22](DNC)

This Report was generated by The Finishing Line Race Results Software Version 3. 10. 3
last updated on 9/1/2019
By system administrator