Royal Freshwater Bay Yacht Club

Final Result for International Dragon Class 2018-19 Australasian Championship (PPC)
after 8 races with 7 races to count

Pos'nBoat NoBoat NameSkipper/CrewTotalNett29/12/18
1
29/12/18
2
30/12/18
3
30/12/18
4
31/12/18
5
31/12/18
6
02/01/19
7
02/01/19
8
1 TUR1212 Provezza Dragon Andy Beadsworth / Ali Tezdiker / Simon Fry(Turkey) 26 18 1( 1) 3( 3) 1( 1) 3( 3) 1( 1) 1( 1) 8( 8) [ 8]( 8)
2 AUS214 Scoundrel William Packer / Julian Harding / Jock Packer(Australia) 33 23 2( 2) 1( 1) 2( 2) 5( 5) 2( 2) 2( 2) 9( 9) [ 10]( 10)
3 RUS27 Annapurna Anatoly Loginov / Vadim Statsenko / Alexander Shalagin(Russia) 30 24 3( 3) 5( 5) 4( 4) 1( 1) 5( 5) [ 6]( 6) 3( 3) 3( 3)
4 JPN56 YRed Peter Gilmour / Yasuhiro Yaji / Sam Gilmour(Japan) 40 31 6( 6) 2( 2) 5( 5) [ 9]( 9) 3( 3) 4( 4) 7( 7) 4( 4)
5 GBR820 Louise Racing Grant Gordon / Ruairidh Scott / Sophia Weguelin / James Williamson(Great Britain) 90 56 34(DNC) [ 34](DNC) 3( 3) 2( 2) 4( 4) 3( 3) 4( 4) 6( 6)
6 SUI318 1Quick1 Wolf Waschkuhn / Tim Tavinor / Philip Catmur(Switzerland) 72 59 8( 8) 4( 4) [ 13]( 13) 8( 8) 10( 10) 9( 9) 11( 11) 9( 9)
7 AUS203 Tatsu Andrew Foulkes / Andrew Bennett / Matthew Stafford(Australia) 83 66 17( 17) 9( 9) 7( 7) [ 17]( 17) 9( 9) 7( 7) 5( 5) 12( 12)
8 AUS210 Linnea Simon Prosser / Mark Glew / Stephen Wray(Australia) 101 67 5( 5) 6( 6) 11( 11) 12( 12) [ 34](DNC) 8( 8) 18( 18) 7( 7)
9 NED411 Olinghi Charlotte Ten Wolde / Juliette Ten Wolde / Pedro Andrade / Janka Holan(Netherlands) 106 72 34(DNF) 8( 8) 14( 14) 7( 7) 7( 7) [ 34](DNF) 1( 1) 1( 1)
10 AUS205 Karabos IX Nick Rogers / Leogh Behrens / Simon Burrows(Australia) 93 75 4( 4) 17( 17) [ 18]( 18) 13( 13) 11( 11) 11( 11) 6( 6) 13( 13)
11 GER1058 Sabine IV Kai Michael Schaper / Jochen Schuemann / Klaus Skripalle(Germany) 110 76 11( 11) 10( 10) 8( 8) 6( 6) 15( 15) [ 34](DNF) 21( 21) 5( 5)
12 AUS211 French Connection Ron Packer / John Longley / Matt Maxted(Australia) 106 82 9( 9) 7( 7) 6( 6) [ 24]( 24) 22( 22) 12( 12) 15( 15) 11( 11)
13 GBR819 Fever Klaus Diederichs / Jamie Lea / Diego Negri(Great Britain) 121 87 34(DNC) 34(DNC) [ 34](OCS) 4( 4) 6( 6) 5( 5) 2( 2) 2( 2)
14 AUS109 Aeolus Peter Bowman / Jennie Fitzhardinge / Ben Fitzhardinge(Australia) 126 101 14( 14) 16( 16) 19( 19) 10( 10) 13( 13) 14( 14) [ 25]( 25) 15( 15)
15 AUS193 Adios III Graeme Aldersea / Jonny Warren / James Aldersea(Australia) 126 103 13( 13) 11( 11) [ 23]( 23) 19( 19) 18( 18) 13( 13) 10( 10) 19( 19)
16 AUS201 Wizzardry Ray Chatfield / Peter Massee / Karen Chatfield(Australia) 126 105 15( 15) [ 21]( 21) 12( 12) 15( 15) 14( 14) 15(RDG) 17( 17) 17( 17)
17 GBR600 PennyFarthing Robert Campbell / Richard Timms / Andrew Biddle(Great Britain) 132 108 10( 10) 15( 15) 9( 9) 21( 21) 20( 20) 10( 10) 23( 23) [ 24]( 24)
18 AUS198 Whim Robin Hammond / Tony Yates / Arthur Phillips(Australia) 131 111 12( 12) 20( 20) 20( 20) 14( 14) 8( 8) 17( 17) 20( 20) [ 20]( 20)
19 AUS144 Hotspur Ethan Prieto-Low / Brad Stout / John Low(Australia) 147 113 7( 7) 34(DNF) 10( 10) 16( 16) [ 34](DNF) 16( 16) 14( 14) 16( 16)
20 AUS213 Shapes Geoff Totterdell / Shane Yensch / Chris Maclean(Australia) 137 115 16( 16) 13( 13) 17( 17) 20( 20) 12( 12) 15( 15) 22( 22) [ 22]( 22)
21 AUS184 Taranui Stephen Locke / Reuben Rosolin / Darren Palmer(Australia) 152 118 24( 24) 22( 22) 15( 15) 11( 11) 16( 16) [ 34](DNF) 12( 12) 18( 18)
22 AUS223 Canewdon Witch Trish Ford / Graeme Fardon / David Hay(Australia) 143 120 20( 20) 12( 12) 16( 16) 18( 18) 17( 17) 18( 18) 19( 19) [ 23]( 23)
23 AUS191 Relentless David Lynn / Jack Lynn / Darryl Dedman(Australia) 192 158 23( 23) 18( 18) 24( 24) 22( 22) 21( 21) 20( 20) 30( 30) [ 34](DNF)
24 AUS221 Saphira Ian Malley / John Hay / Andrew Henderson(Australia) 195 161 18( 18) 14( 14) 25( 25) 34(DNF) 23( 23) 19( 19) 28( 28) [ 34](UFD)
25 AUS219 Blue Marlin Sandy Anderson / John Moncrieff / Harry Coulson / Caroline Gibson(Australia) 196 162 21( 21) 19( 19) 27( 27) 25( 25) 27( 27) [ 34](DNC) 29( 29) 14( 14)
26 AUS216 Liquidity Richard Franklin / Stephen Collibee / Phil Burgess(Australia) 197 163 19( 19) 23( 23) 28( 28) 26( 26) 24( 24) [ 34](DNC) 16( 16) 27( 27)
27 HKG1 Jump (Aus 181) Marc Castagnet / Frank Dobbels / Clive Jones(Hong Kong) 213 179 34(DNF) [ 34](DNC) 26( 26) 23( 23) 19( 19) 21( 21) 31( 31) 25( 25)
28 GBR802 Tarakona Hugh Howard / Jacqui Crawford / Kevin Podger(Great Britain) 218 184 [ 34](DNF) 24( 24) 30( 30) 27( 27) 25( 25) 22( 22) 27( 27) 29( 29)
29 GBR763 Bertie Simon Barter / James Barter / Donald Wilks(Great Britain) 224 190 25( 25) 34(DNF) 21( 21) 34(DNF) 26( 26) [ 34](DNF) 24( 24) 26( 26)
30 AUS176 Amazing Grace Andrew Moss / Charles Stanton / Jeremy Nolan(Australia) 233 199 34(DNF) 25( 25) 29( 29) 29( 29) 28( 28) [ 34](DNS) 26( 26) 28( 28)
31 AUS224 Akula Matthew Whitnall / Steven Cole / Christian Brook / Andris Blankenburg(Australia) 238 204 34(DNC) 34(DNC) 34(DNC) 34(DNC) 34(DNC) [ 34](DNC) 13( 13) 21( 21)
32 AUS197 Gazelle XIV John Anderson / Brian Thornley / Freek Bijlsma(Australia) 242 208 22( 22) 34(DNF) 22( 22) 28( 28) 34(DNF) 34(DNC) 34(DNC) [ 34](DNC)
33 RUS76 Rocknrolla Dmitry Samokhin / Andrey Kirilyuk / Alexey Busheuv(Russia) 272 238 34(DNC) 34(DNC) 34(DNC) 34(DNC) 34(DNC) 34(DNC) 34(DNC) [ 34](DNC)

This Report was generated by The Finishing Line Race Results Software Version 3. 10. 0
last updated on 2/1/2019
By system administrator