Geographe Bay Yacht Club Inc

Final Results for 11/01/2020

Division 1 Offshore Series Race 4

Start time: 13:00
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
GB4 Lets Dance K.Waller-C.Waller Keith Stewart Bruce Wallace Craig Morgan Winston Garrett .9048 16:15:10 3:14:40 2:56:08 1 1 FIN 0:00
GB68 Electric Tram B.Brown-G.Simpson Lara Hoole John Milne Richard Packard Bob Reynolds Bill Biggs Phil Richards .9065 16:21:09 3:20:39 3:01:53 2 2 FIN 5:45
GB111 Ziggy Stardust M.Blizard-P.Simpson John Ayres .8316 16:46:25 3:45:55 3:07:52 5 3 FIN 11:44
GB40 Omega J.Merton-P.Rossiter Jessica Prins Mark Thomas .8583 16:40:12 3:39:42 3:08:34 4 4 FIN 12:26
GB585 Full On D.Evans-B.McLennon David Eyres Mark Rod .8739 16:39:26 3:38:56 3:11:20 3 5 FIN 15:12
GB137 Sky Rider D.Watts-R.Rankin Kendall Barrow Alex Higgins Zac Nicholls .8870 00:00:00 6= 6= RET 0:00
GB55 Solstice P.Manolas-M.Honeybell Peter Hill .9970 00:00:00 6= 6= RET 0:00

Division 1 yardstick Offshore Series Race 4

Start time: 13:00
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
GB40 Omega J.Merton-P.Rossiter Jessica Prins Mark Thomas 111.5 16:40:12 3:39:42 3:17:02 4 1 FIN 0:00
GB68 Electric Tram B.Brown-G.Simpson Lara Hoole John Milne Richard Packard Bob Reynolds Bill Biggs Phil Richards 98. 16:21:09 3:20:39 3:24:45 2 2 FIN 7:42
GB4 Lets Dance K.Waller-C.Waller Keith Stewart Bruce Wallace Craig Morgan Winston Garrett 94.5 16:15:10 3:14:40 3:26:00 1 3 FIN 8:57
GB111 Ziggy Stardust M.Blizard-P.Simpson John Ayres 103.827 16:46:25 3:45:55 3:37:35 5 4 FIN 20:33
GB585 Full On D.Evans-B.McLennon David Eyres Mark Rod 95.5 16:39:26 3:38:56 3:49:15 3 5 FIN 32:13
GB55 Solstice P.Manolas-M.Honeybell Peter Hill 103.362 00:00:00 6= 6= RET 0:00
GB137 Sky Rider D.Watts-R.Rankin Kendall Barrow Alex Higgins Zac Nicholls 103.362 00:00:00 6= 6= RET 0:00

JDs Short Course Series 2 Race 1

Start time: 14:09
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
22 Indi X.Bain-C.Grimwood 1.0000 15:04:55 0:55:25 0:55:25 1 1 FIN 0:00
12 Wet Dreamz K.Sims-D.Hedley 1.0000 15:12:10 1:02:40 1:02:40 2 2 FIN 7:15

JDs Short Course Series 2 Race 2

Start time: 15:16
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
22 Indi X.Bain-C.Grimwood 1.0080 16:04:12 0:47:42 0:48:05 1 1 FIN 0:00
12 Wet Dreamz K.Sims-D.Hedley 1.0040 16:08:13 0:51:43 0:51:55 2 2 FIN 3:50

Mixed Catamarans - Yardstick Short Course Series 2 Race 1

Start time: 14:04
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
6408 Catatonic P. Hawley 94.5 15:05:05 1:00:35 1:04:07 2 1 FIN 0:00
6440 Gate T.Anderson 88. 15:08:12 1:03:42 1:12:23 3 2 FIN 8:17
AUS251 Esoteric G.Cracknell-G.McDonald 64.5 14:53:34 0:49:04 1:16:04 1 3 FIN 11:58

Mixed Catamarans - Yardstick Short Course Series 2 Race 2

Start time: 15:21
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
6408 Catatonic P. Hawley 94.5 16:15:35 0:54:05 0:57:14 2 1 FIN 0:00
AUS251 Esoteric G.Cracknell-G.McDonald 64.5 16:04:17 0:42:47 1:06:20 1 2 FIN 9:06
6440 Gate T.Anderson 88. 16:21:48 1:00:18 1:08:31 3 3 FIN 11:18

Sharpie Short Course Series 2 Race 1

Start time: 13:59
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
WA805 No Regrets B.Roodhouse-J.Sims Paul Sims 1.0430 14:58:07 0:58:37 1:01:08 3 1 FIN 0:00
WA837 The Uninvited G.Morris-J.Newton I Shackleton 1.2116 14:56:00 0:56:30 1:08:27 1 2 FIN 7:19
WA864 Amber Dreams S.Francis-R.Nail Josh Beard 1.2242 14:56:34 0:57:04 1:09:52 2 3 FIN 8:44
WA894 Suicide Blonde P.Cuthbert-P.Fels Dave Odell 1.1879 14:59:39 1:00:09 1:11:27 4 4 FIN 10:19

Sharpie Short Course Series 2 Race 2

Start time: 15:09
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
WA805 No Regrets B.Roodhouse-J.Sims Paul Sims 1.0510 16:00:44 0:51:14 0:53:51 4 1 FIN 0:00
WA864 Amber Dreams S.Francis-R.Nail Josh Beard 1.2242 15:58:25 0:48:55 0:59:53 1 2 FIN 6:02
WA894 Suicide Blonde P.Cuthbert-P.Fels Dave Odell 1.1869 16:00:27 0:50:57 1:00:28 3 3 FIN 6:37
WA837 The Uninvited G.Morris-J.Newton I Shackleton 1.2156 15:59:29 0:49:59 1:00:46 2 4 FIN 6:55

Tasar Short Course Series 2 Race 1

Start time: 14:09
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
2878 Fire Fly A.Mann-L.Putt 1.0430 15:02:07 0:52:37 0:54:53 2 1 FIN 0:00
2887 Elegantly Wasted N.Forster-R.Fowler 1.0645 15:01:32 0:52:02 0:55:23 1 2 FIN 0:30
2936 Another Champagne P.Godley-S.Monck 1.0496 15:03:08 0:53:38 0:56:18 3 3 FIN 1:25
2658 Crisp D.Dixon-F.Manning 1.0461 15:06:35 0:57:05 0:59:43 5 4 FIN 4:50
2860 Unleashed D.Dixon-David 1.0766 15:05:22 0:55:52 1:00:09 4 5 FIN 5:16
2321 Charisma O.Roodhouse-Jack 1.0080 00:00:00 6= 6= DSQ 0:00

Tasar Short Course Series 2 Race 2

Start time: 15:16
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
2887 Elegantly Wasted N.Forster-R.Fowler 1.0685 16:02:04 0:45:34 0:48:41 1 1 FIN 0:00
2936 Another Champagne P.Godley-S.Monck 1.0496 16:04:15 0:47:45 0:50:07 2 2 FIN 1:26
2878 Fire Fly A.Mann-L.Putt 1.0510 16:04:35 0:48:05 0:50:32 3 3 FIN 1:51
2860 Unleashed D.Dixon-David 1.0746 16:05:43 0:49:13 0:52:53 4 4 FIN 4:12
2658 Crisp D.Dixon-F.Manning 1.0451 16:07:28 0:50:58 0:53:16 5 5 FIN 4:35
2321 Charisma O.Roodhouse-Jack 1.0080 00:00:00 6= 6= DSQ 0:00

This Report was generated by The Finishing Line Race Results Software Version 3. 10. 10
last updated on 6/02/2020
By System Administrator