Geographe Bay Yacht Club Inc

Final Results for 23/03/2019

Division 1 Geographe Series Race 5

Start time: 14:00
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
GB68 Electric Tram B.Brown-G.Simpson Lara Hoole John Milne Rob Reynolds Bruce Wallace Gavin Sorrell .9417 15:20:06 1:20:06 1:15:26 1 1 FIN 0:00
GB40 Omega J.Merton-P.Rossiter Mark Thomas Denis Galeani .8477 15:30:44 1:30:44 1:16:55 3 2 FIN 1:29
GB111 Ziggy Stardust M.Blizard-P.Simpson John Ayres Des Campbell .8417 15:33:57 1:33:57 1:19:05 4 3 FIN 3:39
GB241 Satchmo N.Chesterfield-Evans-M.Ryne Barry MacLennan Luke Melbourne Peter Heyworth .8920 15:29:40 1:29:40 1:19:59 2 4 FIN 4:33

Division 1 yardstick Geographe Series Race 5

Start time: 14:00
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
GB40 Omega J.Merton-P.Rossiter Mark Thomas Denis Galeani 111.5 15:30:44 1:30:44 1:21:23 3 1 FIN 0:00
GB68 Electric Tram B.Brown-G.Simpson Lara Hoole John Milne Rob Reynolds Bruce Wallace Gavin Sorrell 98. 15:20:06 1:20:06 1:21:44 1 2 FIN 0:22
GB241 Satchmo N.Chesterfield-Evans-M.Ryne Barry MacLennan Luke Melbourne Peter Heyworth 106.5 15:29:40 1:29:40 1:24:12 2 3 FIN 2:49
GB111 Ziggy Stardust M.Blizard-P.Simpson John Ayres Des Campbell 103.827 15:33:57 1:33:57 1:30:29 4 4 FIN 9:07

Mixed Catamarans - Handicap Geographe Series Race 4

Start time: 14:10
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
6428 Cliff Hanger C.Rolfe 1.0400 15:25:53 1:15:53 1:18:55 1 1 FIN 0:00
6408 Catatonic P. Hawley 1.0320 15:30:00 1:20:00 1:22:34 3 2 FIN 3:39
6311 Back Door Relief C.Westley 1.0950 15:26:36 1:16:36 1:23:53 2 3 FIN 4:58

Mixed Catamarans - Yardstick Geographe Series Race 4

Start time: 14:10
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
6408 Catatonic P. Hawley 94.5 15:30:00 1:20:00 1:24:39 3 1 FIN 0:00
6428 Cliff Hanger C.Rolfe 88. 15:25:53 1:15:53 1:26:14 1 2 FIN 1:34
6311 Back Door Relief C.Westley 88.5 15:26:36 1:16:36 1:26:33 2 3 FIN 1:54
6238 Double Shot R.Edwards-L.Edwards 94.5 15:34:18 1:24:18 1:29:12 4 4 FIN 4:33

Mixed monos Geographe Series Race 5

Start time: 14:15
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
207654 Magic A.Whittell 1.0400 15:27:58 1:12:58 1:15:53 1 1 FIN 0:00

Mixed Monos - Yardstick Geographe Series Race 4

Start time: 14:15
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
207654 Magic A.Whittell 114. 15:27:58 1:12:58 1:04:00 1 1 FIN 0:00

Sharpie Geographe Series Race 5

Start time: 14:05
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
SA807 No Regrets B.Roodhouse-J.Sims Paul Sims 1.0320 15:40:56 1:35:56 1:39:00 4 1 FIN 0:00
WA864 Amber Dreams S.Francis-R.Nail Adam Francis 1.3520 15:22:24 1:17:24 1:44:39 1 2 FIN 5:39
WA837 The Uninvited G.Morris-I.Shackleton C Quinn 1.3132 15:25:49 1:20:49 1:46:08 2 3 FIN 7:08
WA894 Suicide Blonde P.Cuthbert-G.Stewart Paula Fels 1.2793 15:28:23 1:23:23 1:46:40 3 4 FIN 7:40

Tasar Geographe Series Race 5

Start time: 14:15
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
2860 Unleashed D.Dixon-X.Bain 1.0906 15:19:50 1:04:50 1:10:42 1 1 FIN 0:00
2905 Race Face B.Skeggs-A.Stock 1.0210 15:24:48 1:09:48 1:11:16 5 2= FIN 0:34
2658 Crisp A.Mann-P.Mann 1.0682 15:21:43 1:06:43 1:11:16 2 2= FIN 0:34
1883 Kettle M.Forster-J.Newton 1.0622 15:23:20 1:08:20 1:12:35 4 4 FIN 1:53
2887 Elegantly Wasted N.Forster-P.Browne 1.0911 15:22:54 1:07:54 1:14:05 3 5 FIN 3:23
1654 Voodoo Majic D.Dixon-F.Manning 1.0340 00:00:00 6= 6= RET 0:00

This Report was generated by The Finishing Line Race Results Software Version 3. 10. 10
last updated on 2/04/2019
By System Administrator