Geographe Bay Yacht Club Inc

Final Results for 19/01/2019

Division 1 yardstick Club Championship Race 5

Start time: 14:01
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
GB40 Omega J.Merton-P.Rossiter Mark Thomas Denis Galeani 111.5 16:44:34 2:43:11 2:26:21 5 1 FIN 0:00
35002 Twist n Shout A.Chrimes-B.Wallace Doug Lawler Alycia Rudge Sharon Morris Ron Carterton Robbie McDonald Kera McTaggart 92.5 16:20:12 2:18:49 2:30:04 1 2 FIN 3:43
GB111 Ziggy Stardust M.Blizard-P.Simpson John Ayres 103.827 16:39:59 2:38:36 2:32:45 3 3 FIN 6:24
GB137 Sky Rider D.Watts-R.Rankin Alex Higgins Zac Nicholls Kendall Barrow 103.362 16:42:50 2:41:27 2:36:12 4 4 FIN 9:51
GB241 Satchmo N.Chesterfield-Evans-P.Hill Barry MacLennan Luke Melbourne Nick England 106.5 16:50:34 2:49:11 2:38:51 7 5 FIN 12:30
GB68 Electric Tram B.Brown-G.Simpson Lara Hoole John Milne Graeme Dadson Kevin Smith Will Oldfield 98. 16:37:35 2:36:12 2:39:23 2 6 FIN 13:02
GB585 Full On D.Evans-D.Barry David Eyres Mark 95.5 16:47:13 2:45:50 2:53:39 6 7 FIN 27:18

Division 2 Yardstick Club Championship Race 5

Start time: 14:06
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
WA766 Warigal J.Casellas-B.Matthews 129. 16:47:45 2:41:22 2:05:05 1 1 FIN 0:00
GB8 Matilda J.Staniforth-Smith-A.Anne & Miles Staniforth-Smith 132. 16:52:04 2:45:41 2:05:31 2 2 FIN 0:26
GB16 Wind Seaka B.Biggs-C.Burking Jen Prius 132. 17:12:03 3:05:40 2:20:39 3 3 FIN 15:34

Mixed Catamarans - Yardstick Club Championship Race 5

Start time: 14:21
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
6408 Catatonic P. Hawley 92. 17:25:42 3:04:19 3:20:21 1 1 FIN 0:00
6428 Cliff Hanger C.Rolfe 87. 17:30:26 3:09:03 3:37:18 2 2 FIN 16:57

Mixed Monos - Yardstick Club Championship Race 5

Start time: 14:26
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
206754 Magic A.Whittell 114. 16:39:28 2:13:05 1:56:44 1 1 FIN 0:00

Sharpie Yardstick Club Championship Race 5

Start time: 14:21
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
WA864 Amber Dreams S.Francis-R.Nail Adam 95. 17:09:58 2:48:35 2:57:27 1 1 FIN 0:00
WA837 The Uninvited G.Morris-I.Shackleton C Quinn 95. 17:10:52 2:49:29 2:58:24 2 2 FIN 0:57
WA894 Suicide Blonde P.Cuthbert-G.Stewart Paula Fels 95. 17:13:42 2:52:19 3:01:23 3 3 FIN 3:56
SA807 No Regrets D.ODell-J.Sims Paul Sims 95. 00:00:00 4 4 RET 0:00

Tasar Yardstick Club Championship Race 5

Start time: 14:26
Boat NoBoat NameSkipperH'capFinish TimeElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
2658 Crisp A.Mann-P.Mann 108. 16:28:01 2:01:38 1:52:37 1 1 FIN 0:00
2887 Elegantly Wasted N.Forster-R.Fowler 108. 16:28:38 2:02:15 1:53:12 2 2 FIN 0:34
2860 Unleashed D.Dixon-Z.Dixon 108. 16:28:45 2:02:22 1:53:18 3 3 FIN 0:41
2936 Another Champagne P.Godley-S.Monck 108. 16:29:17 2:02:54 1:53:48 4 4 FIN 1:10
1883 Kettle M.Forster-J.Newton 108. 16:31:22 2:04:59 1:55:44 5 5 FIN 3:06
1654 Voodoo Majic D.Dixon-D.Dixon 108. 16:33:20 2:06:57 1:57:33 6 6 FIN 4:55

This Report was generated by The Finishing Line Race Results Software Version 3. 9. 5
last updated on 20/01/2019
By System Administrator