Geographe Bay Yacht Club Inc

Final Results for 13/01/2018

Division 1 yardstick Club Championship, Heat 5

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
GB68 Electric Tram G.Simpson-B.Brown John Milne Lara Hoole Graeme Alp Will Oldfield 98. 1:30:15 1:32:06 1 1 FIN 0:00
GB137 Sky Rider D.Watts-R.Rankin Alex Higgins Zac Nichols Kendall Barrow 103.362 1:39:37 1:36:23 2 2 FIN 4:17
GB221 Millenium Falcon C.Godridge-L.Finn Simon Nichols 97.856 1:41:11 1:43:24 4 3 FIN 11:19
GB770 Ayres Rocket J.Ayres-M.Audet Juan Pablo Ortiz Kane Ayres Christine Sunderland 102.624 1:47:39 1:44:54 6 4 FIN 12:48
GB4 Lets Dance K.Waller-C.Waller Keith Stewart Drew Paskin Winston Garret Linda 94.5 1:40:53 1:46:45 3 5 FIN 14:40
GB585 Full On D.Evans-D.Jeremy David 95.5 1:47:24 1:52:28 5 6 FIN 20:22
GB241 Satchmo N.Chesterfield-Evans-M.Rhyne Peter Hill Justine Rosen Barry MacLennan 106.5 0:00:00 0:00:00 7= 7= DNF 0:00

Division 2 Yardstick Club Championship, Heat 5

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
GB8 Matilda J.Staniforth-Smith-A.Staniforth-Smith Jan Johnson 132. 1:48:22 1:22:06 1 1 FIN 0:00
N25 Serenity G.Lodge-J.Embry Don Ritson Ian Clarke 129. 1:52:47 1:27:26 3 2 FIN 5:20
GB16 Wind Seaka B.Biggs-J.Staniford-Smith 12. 1:48:38 15:05:17 2 3 FIN 823:11

Mixed Catamarans - Yardstick Club Championship, Heat 5

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
AUS251 Esoteric G.Cracknell-G.Tyler 72. 1:20:46 1:52:11 1 1 FIN 0:00
6428 Cliff Hanger C.Rolfe 88. 1:46:40 2:01:13 3 2 FIN 9:02
113865 Mak-A-Tak G.McDonald 76. 1:37:28 2:08:15 2 3 FIN 16:04
6322 Catflap J.Casellas 88.5 1:56:11 2:11:17 4 4 FIN 19:06
6325 Oceanic Storm T.Anderson 88.5 0:00:00 0:00:00 5= 5= DNF 0:00

Mixed Monos - Yardstick Club Championship, Heat 5

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
207486 White Rabbit C.Winchcombe 116. 1:17:19 1:06:39 1 1 FIN 0:00
87923 Magic A.Whittell 114. 1:21:21 1:11:22 2 2 FIN 4:42

Sharpie Yardstick Club Championship, Heat 5

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
WA864 Amber Dreams R.Nail-P.Brown Josh Beard 95. 1:42:43 1:48:07 1 1 FIN 0:00
WA837 The Uninvited G.Morris-C.Quinn I Shackleton 95. 1:44:59 1:50:31 2 2 FIN 2:23
WA894 Suicide Blonde P.Cuthbert-G.Stewart Jason Paterson 95. 1:51:08 1:56:59 3 3 FIN 8:52

Tasar Yardstick Club Championship, Heat 5

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
2860 Unleashed D.Dixon-Z.Dixon 1.0396 1:09:40 111:41:18 1 1 FIN 0:00
2887 Elegantly Wasted N.Forster-D.Dixon 1.0271 1:10:07 113:46:40 2 2 FIN 125:22
2658 Crisp A.Mann-P.Mann 1.0262 1:10:59 115:17:06 3 3 FIN 215:49
2936 Another Champagne P.Godley-S.Monck 1.0007 1:12:15 120:19:57 4 4 FIN 518:39
1862 Sometimes U Kick C.Francis-S.Francis .9427 1:15:03 132:41:11 5 5 FIN 1259:53

This Report was generated by The Finishing Line Race Results Software Version 3. 7. 2
last updated on 16/01/2018
By System Administrator