Geographe Bay Yacht Club Inc

Final Results for 09/12/2017

Division 1 Geographe Series Race 1 resail

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
GB4 Lets Dance K.Waller-C.Waller Keith Stewart .9556 1:25:07 1:21:20 2 1 FIN 0:00
GB770 Ayres Rocket J.Ayres-K.Ayres Mark Audet .8706 1:33:46 1:21:38 4 2 FIN 0:18
GB68 Electric Tram B.Brown-G.Simpson Will Oldfield John Milne Lara Hoole David Eyres .9247 1:29:39 1:22:54 3 3 FIN 1:34
35002 Twist n Shout A.Chrimes-D.Lawler Sharon Morris Anthony Simmons Gerald Brown James Ross John Forster Jacqui Bruce 1.0390 1:23:32 1:26:47 1 4 FIN 5:27
GB137 Sky Rider D.Watts-R.Rankin Alex Higgins Zac Nichols Kendall Barrow Murray Dix .8448 1:43:21 1:27:19 6 5 FIN 5:59
GB241 Satchmo N.Chesterfield-Evans-P.Hill Harry Beaver .9000 1:40:51 1:30:46 5 6 FIN 9:26
GB40 Omega J.Merton-P.Rossiter Shane Ryan Mark Thomas .8437 1:48:43 1:31:43 7 7 FIN 10:23

Division 2 Geogrphe Series Race 1 resail

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
GB8 Matilda J.Staniforth-Smith-A.Staniforth-Smith Grant Lodge Sarah Lodge 1.1086 1:40:03 1:50:55 1 1 FIN 0:00

Mixed Catamarans - Handicap Geographe Series Race 1 resail

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
6428 Cliff Hanger C.Rolfe 1.0000 1:22:02 1:22:02 2 1 FIN 0:00
113865 Mak-A-Tak G.McDonald-G.Taylor 1.1291 1:20:52 1:31:18 1 2 FIN 9:16
6325 Oceanic Storm T.Anderson 1.0180 1:34:06 1:35:48 4 3 FIN 13:46
6322 Catflap J.Casellas 1.0840 1:29:34 1:37:05 3 4 FIN 15:03

Mixed monos Geographe Series Race 1

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
206754 Magic A.Whittell .0000 1:04:10 1:04:10 1 1 FIN 0:00
40 Sondrio One T.Rowe-J.Sims 1.0000 0:00:00 0:00:00 2= 2= RET 0:00

Sharpie Geographe Series Race 1 Resail

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
WA864 Amber Dreams L.Francis-R.Nail Adam Francis 1.2160 1:29:30 1:48:50 1 1 FIN 0:00
WA837 The Uninvited G.Morris-I.Shackleton J Sims 1.1622 1:36:04 1:51:39 2 2 FIN 2:49
WA894 Suicide Blonde P.Cuthbert-P.Fells Greg Stewart 1.1433 1:40:26 1:54:50 3 3 FIN 6:00

Tasar Yardstick Club Championship Race 2

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
2860 Unleashed D.Dixon-Z.Dixon 1.0396 0:57:42 92:30:13 1 1 FIN 0:00
2887 Elegantly Wasted N.Forster-R.Nail 1.0271 0:58:41 95:13:30 2 2 FIN 163:17
2658 Crisp A.Mann-J.Scott 1.0262 0:59:25 96:29:58 3 3 FIN 239:45
1862 Sometimes U Kick C.Francis-S.Francis .9427 0:59:57 105:59:24 4 4 FIN 809:11

This Report was generated by The Finishing Line Race Results Software Version 3. 7. 2
last updated on 9/12/2017
By System Administrator