Geographe Bay Yacht Club Inc

Final Results for 12/11/2016

Division 1 Offshore Race 2

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
GB40 Omega J.Merton-P.Rossiter Alan Wickens Alyssa Joll John Compton .8147 3:47:10 3:05:04 6 1 FIN 0:00
GB68 Electric Tram B.Brown-G.Simpson John Milne Cliff Rolf Lara Hoole Don Munday Graeme Forbes .9137 3:25:20 3:07:37 1 2 FIN 2:33
GB10 Catfish D.Kelly-D.Evans Ian Smith Ossie Carter Wayne Purdy Quinn Reid Paul Sims Jessica Sims .8380 3:45:55 3:09:19 4 3 FIN 4:15
GB109 La Agresion D.Eyres-S.Turner Debbie Ben Fisher Jnr .8386 3:47:00 3:10:22 5 4 FIN 5:18
GB111 Ziggy Stardust M.Blizard-P.Simpson Jen Clarke .8067 3:56:00 3:10:23 8 5 FIN 5:19
GB221 Millenium Falcon B.Roodhouse-S.Nichols Lukas Finn Timothy Putt Craig Godridge .9354 3:28:22 3:14:54 3 6 FIN 9:50
GB4 Lets Dance K.Waller-c.Waller Keith Stewart Tom Brazier .9456 3:27:07 3:15:51 2 7 FIN 10:47
GB770 Ayres Rocket J.Ayres-C.Sunderland Mark Audet Nick Logan Jessica Prins .8586 3:53:58 3:20:53 7 8 FIN 15:49

Division 2 Offshore Series race 2

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
GB16 Wind Seaka B.Biggs-C.Burking John Gardiner Malcolm Jennings .9240 0:00:00 0:00:00 1= 1= DNF 0:00
GB8 Matilda J.Staniforth-Smith-J.Johnston A Stanforth-Smith .9578 0:00:00 0:00:00 1= 1= DNF 0:00

Laser Short Course Series - 3

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
206754 Magic A.Whittell 1.0000 0:00:00 0:00:00 1= 1= RET 0:00

Mixed Catamarans - Handicap Short Course Series - 1/ 3

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
113865 Mak-A-Tak G.McDonald-S.Bowes 1.1011 1:03:20 1:09:44 1 1 FIN 0:00
6322 Gemini J.Casellas 1.0720 0:00:00 0:00:00 2= 2= DNF 0:00
6325 Oceanic T.Anderson 1.0180 0:00:00 0:00:00 2= 2= RET 0:00

Mixed Catamarans - Handicap Short Course Series 1/ 4

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
6322 Gemini J.Casellas 1.0720 0:11:29 0:12:19 1 1 FIN 0:00
6325 Oceanic T.Anderson 1.0180 0:00:00 0:00:00 2= 2= DNS 0:00
113865 Mak-A-Tak G.McDonald-S.Bowes 1.1341 0:00:00 0:00:00 2= 2= DNS 0:00

Sharpie Short Course Series - 3

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
WA837 Uninvited G.Morris-C.Quinn Ian Shakleton 1.1248 1:09:04 1:17:41 1 1 FIN 0:00
WA864 Amber Dreams L.Francis-R.Nail Greg Stewart 1.1763 1:11:10 1:23:43 2 2 FIN 6:02

Sharpie Short Course Series 4

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
WA864 Amber Dreams L.Francis-R.Nail Greg Stewart 1.1939 0:40:18 0:48:07 1 1 FIN 0:00
WA837 Uninvited G.Morris-C.Quinn Ian Shakleton 1.1585 0:45:42 0:52:57 2 2 FIN 4:50

Tasar 2 Short Course Series 3

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
2860 Unleashed D.Dixon-Z.Dixon 1.0000 0:36:01 0:36:01 1 1 FIN 0:00
2887 Elegantly Wasted N.Forster-R.Udell 1.0000 0:36:42 0:36:42 2 2 FIN 0:41
2658 Usual Suspect A.Mann-P.Mann 1.0000 0:36:49 0:36:49 3 3 FIN 0:48
1862 Sometimes U Kick C.Francis-S.Francis 1.0000 0:40:46 0:40:46 4 4 FIN 4:45
1883 Kettle M.Forster-J.Deluin 1.0000 0:41:05 0:41:05 5 5 FIN 5:04

Tasar 2 Short Course Series 4

Boat NoBoat NameSkipperH'capElapsed TimeCorrected TimeOver LineOn H'capFinish CodeMinutes Off
2658 Usual Suspect A.Mann-P.Mann 1.0100 0:13:30 0:13:38 2 1 FIN 0:00
2887 Elegantly Wasted N.Forster-R.Udell 1.0200 0:13:25 0:13:41 1 2 FIN 0:03
2860 Unleashed D.Dixon-Z.Dixon 1.0300 0:14:19 0:14:45 3 3 FIN 1:07
1862 Sometimes U Kick C.Francis-S.Francis .9501 0:19:09 0:18:12 4 4 FIN 4:34
1883 Kettle M.Forster-J.Deluin .9467 0:00:00 0:00:00 5 5 RET 0:00

This Report was generated by The Finishing Line Race Results Software Version 3. 6. 5
last updated on 14/12/2016
By System Administrator